Pałac w Pałacu

Pałac w Pałac - o wystawie.

Mieszkając w Centrum widzę się z Pałacem na co dzień. Czuję z nim dziwną niewidzialną nić porozumienia, choć trudno jest mi ją opisać i ubrać w słowa. Stoi po środku miasta, odseparowany od tkanki miejskiej, ale to jego ułożenie tą tkankę kształtuję. Obiekt niezwykły, wyjątkowy i magiczny. Naznaczony historią, świadek i gospodarz wydarzeń, nieustanny obserwator zmieniającej się stolicy. Choć trwający w swojej formie, nieustatanie zmienia się w swoim obliczu.

Pałac wzbudza emocje, jak mało który obiekt w Warszawie czy w Polsce.

Stanowi najważniejszy punkt orientacyjny, widoczny z niemal każdego zakątka miasta. Gdy zdarza mi się zgubić w Warszawie, automatycznie szukam Pałacu i na podstawie wieżowców go otaczających mogę momentalnie umiejscowić się w przestrzeni. Pełni ważną rolę społeczną - jest domem dla teatrów, uczelni, muzeów, kin, księgarni, klubów sportowych.

Każdy ma „jakieś” zdanie na jego temat. Często są to opinie skrajne.

Pałac jest dla mnie wyjątkowo wdzięcznym tematem do fotografowania. W zależności od perspektywy, linie jego bryły kształtują go ciągle na nowo. Potrafi wyglądać jak rakieta przygotowana na kosmodromie do startu, jak zamczysko czy twierdza, jak wieża strażnicza, jak jeden z międzywojennych budynków na Manhattanie, wreszcie jak piękny i wzniosły Pałac, który stał się już symbolem stolicy na równi z kolumną Zygmunta i Zamkiem Królewskim. Gdy w nocy rozbłyskują iluminacje przypomina górującą nad miastem latarnie wyznaczającą środek stolicy.

Pałac ma wiele oblicz.

Prezentowane 22 fotografie wybrałem z moich zbiorów powstałych na przestrzeni czterech ostatnich lat, a do ich wykonania używałem lustrzanek, aparatów analogów, a także komórek. Na fotografiach zatrzymałem momenty wielkich śnieżyc i upałów, dnia i nocy, wschodów i zachodów – a na wszystkich głównym bohaterem jest on

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Plac Defilad 1.

Miejsce: Galerie Wewnętrzna PKiN, XXX piętro (Taras widokowy)