Powstania Młodych

Wystawa fotograficzna "Powstania Młodych"

Wernisaż wystawy: 08.01.2016

Autor: Sebastian Czarnecki

Inspiracja: Przestrzeń miasta w której się poruszamy, jest naznaczona. Na ruinach getta powstała socrealistyczna zabudowa Muranowa, na reprezentacyjnych terenach dawnego śródmieścia północnego powstał Pałac Kultury. Część budynków, które zostały odbudowane lub przetrwały wojnę, zostały oszpecone przez komunistyczny reżim.
Pośród kamienic, które przetrwały Armagedon, i które nie zostały przerobione przez następne dekady, ostały się ściany i miejsca, które do dziś są martwymi dowodami przypominającymi o tamtych wydarzeniach.

Idea: W Powstaniu Warszawskim brali udział przede wszystkim ludzie młodzi, płacąc w wielu przypadkach najwyższą cenę za decyzję dorosłych, które doprowadziły ich do wojny, w której musieli uczestniczyć. Skutki Powstania i Wojny do dzisiaj odczuwamy w codziennych życiach. Rany w mieście do dzisiaj pozostają nieuleczone i przemilczane. Dziś młodzi także muszą walczyć w świecie jaki przygotowali im dorośli. Walczą o bezpłatne staże i praktyki, przeciskając się pomiędzy rówieśnikami, którzy też dążą do osiągnięcia statusu osób niezależnych finansowo. Absolwenci wyższych studiów, zrozumieli już dawno, że dyplom prestiżowej uczelni nie daję żadnej gwarancji adekwatnego zatrudnienia.

O wystawie: Na fotografiach przedstawione są miejsca w Warszawie na których widoczne są ślady powstania, które przetrwały do dzisiaj. Wszystkie zdjęcia powstały za pomocą aparatu Kodak Retina wyprodukowanego w 1936 roku w Niemczech. Był używany przez mojego Dziadka, żołnierza AK, do uwieczniania czasów okupacji oraz samego Powstania. Po 70 latach uruchomiłem aparat ponownie. W projekcie zgodziła się wziąć udział modelka Monika Parys.


Młodzi zawsze płacą najwięcej, za świat jaki przygotowali im dorośli.